SVATBA

    . 4. 2010

Dnes se nechal vehnat do chomoutu další člen naší jednotky - Milan Fadlejevič, tak ať jim to spolu klape a jsou šťastni až ……… důchodu.

 

 

POHŘEB

 

11.2.2009

Dnes jsme se bohužel museli rozloučit s bystřickým starostou SDH panem Františkem Gavendou v kapli v Bystřici pod Lopeníkem. Po rozloučení jsme chvíli poseděli na Pálenici a odebrali se domů.

 

PSÍ  AKCE – PIONÝRÁK

11.10. 2008

Tak to jsme fakt nečekali. Takovou to akci jsme ještě nezažili. Osm dobrovolníků jsme se rozhodli nasadit život psíkům, kteří se učili hledat zraněné lidi (co by jsme pro dobrou věc neudělali, kór, když nás o to  požádal bývalý obyvatel Suché Loze). Jelikož jsme měli byt v 8.00 hod. na Pionýráku, hodili jsme neutrální čas na sraz a to mezi  7:00 –7:30  hod. Věrka s Raďů to vzali zodpovědně a už  po 7.00 hod. stopovali u zbrojnice – leč zbytečně, neměli klíče a ostatní členové se dostavili až v 7:30 hod. – no co, aktivitě se meze nekladou J. I tak jsme dorazili s menším zpožděním. Po příjezdu již byli všichni nastoupeni a jen čekali až se dovalíme. Po podrobných instrukcích jsme dostali snídani a hurá do terénu. Rozdělili jsme se do dvou skupinek na tři a pět lidí a vzhůru do lesa. Nebudu tady popisovat průběh celého dne, nebo by to bylo min. na pět stránek a navíc je to všechno pořád dokola stejné. Prostě a jednoduše jsme se schovali dle instrukcí rozhodčích v lese ve vymezeném terénu a psíci nás jednoho po druhém museli najít a ohlásit štěkotem. Někteří hafoši to nepochopili, nebo některý do nás zďůral, jiný si i deku, kterou jsme byli přikrytí vzal – hold nějak se to musí naučit J. Druhá skupinka měla již zkušenější psy a tak ti i na stromy lezli. Po celé akci jsme dostali gulášek – no snad né taky z nějakého pejska L, i nějaká ta štamprlička padla a hurá k domovu. Při odjezdu jsme měli ještě menší problém s odjezdem (nastartováním), ale nakonec všechno dobře dopadlo, juchůůůů.

 

HASIČSKÝ VELETRH –DEN HASIČŮ BRNO

17.5. 2008

Svátek dobrovolných hasičů na brněnském výstavišti

16. 5. 2008 Tiskové středisko BVV – Už v osm hodin se začali scházet v sobotu ve veletržním areálu BVV dobrovolní hasiči, pro které organizátoři Středoevropských bezpečnostních veletrhů Pyros/Iset a Interprotec uspořádali poprvé v historii tohoto projektu Den hasičů v Brně. Uskutečnil se pod záštitou primátora statutárního města Brna Romana Onderky.

Stovky návštěvníků už v úvodu přivítaly mažoretky a hasičská hudba. Průvod výstavištěm se odebral od bran výstaviště před pavilon Z, kde prezident Moravské hasičské jednoty Rudolf Valášek převzal hlášení od velitelů dobrovolných hasičských sborů. Hasiče doprovázela moderní hasičská technika, nechyběly však ani historické klenoty, které jsou stále udržovány v provozuschopném stavu.

Tato akce byla věnována nejen příznivcům hasičského řemesla, které je rozšířené ve všech vesničkách a městech v ČR, ale též mládeži. Chlapci a děvčata z Okresní ligy mládeže ze širokého okolí jihomoravské metropole byli oděny do svých klubových barev. „Zájem je velký, rodiče jsou rádi, že se děti věnují této činnosti. Samozřejmě ve vesnicích je zvykem, že celé rodiny po generace jsou aktivními členy sboru dobrovolných hasičů,“ řekl Zdeněk Milan, referent mládeže okresního výboru Moravské hasičské jednoty. Doplnil, že v jednotě působí více než 600 dětí z okresů Brno-venkov, částečně z Jihlavy a kraje Vysočina a dalších regionů. „Děti učíme zacházet s hasičskou technikou, soutěží ve stejných disciplinách jako dospělí. Soutěže jednotlivých sborů začínají v září a končí v červnu. Jejich rodiče nám fandí, že děti vedeme ke sportu a nesedí u počítačů,“ řekl Milan. Podotkl, že v současnosti už je lepší situace s financováním těchto aktivit, ministerstvo vnitra na ně vyčlenilo určité peníze. Část prostředků pro činnost dobrovolných hasičů zajišťuje též obec ze svého rozpočtu. „Lidé by si měli uvědomit, že dobrovolní hasiči existují v každé, byť sebemenší vesnici. Jejich členové se starají nejen o hašení požárů, ale též o kulturní život ve svých sídlech. Navíc pomáhají udržet ve vesnicích tak zvané kulturní prostředí, o sobotách a nedělích nechybí v jejich činnosti úklid, sečení trávy a další potřebné aktivity.

Dobrovolní hasiči udržují v obcích pořádek

16. 5. 2008 Tiskové středisko BVV – Svátek hasičů z povolání i dobrovolných, kteří spolu úzce spolupracují při likvidaci požárů, se na brněnském výstavišti vydařil. Den hasičů navázal bezprostředně na Středoevropské bezpečnostní veletrhy Pyros/Iset a Interprotec, které se konala od 13. do 16. května. Den hasičů se uskutečnil pod záštitou primátora statutárního města Brna Romana Onderky.

Návštěvníci veletržního areálu měli možnost shlédnout nejen různé atrakce a soutěžní klání, ale též všechny novinky z požární techniky. Firmy totiž ponechaly i po skončení oficiální části veletrhu své expozice k prohlídce široké veřejnosti, která měla vstup do areálu výstaviště zdarma.

Profesionální a dobrovolní hasiči předvedli lidem prakticky veškerou svou činnost. „Nachystali jsme zajímavý program. Akce začala průvodem hasičů s historickou i moderní technikou. K vidění byli praporečníci, Sdružení hasičů Čech Moravy a Slezska, Moravská hasičská jednota a Česká hasičská jednota. Nechyběli naši kolegové z Francie, Rakouska, Německa, Maďarska, Slovinska, Chorvatska, Srbska a Slovenska,“ uvedl prezident Moravské hasičské jednoty Rudolf Valášek.

Na brněnském výstavišti se ukázalo, že společnost vnímá dobrovolné hasiče velice pozitivně. „Přestože je bezpečnost postavena na profesionálech, nemohou zvládnout vše. Prakticky na všech větších zásazích se podílejí dobrovolní hasiči, mnoho z nich zasahuje na profesionální úrovni. Řada starostů obcí si uvědomuje, že dobrovolní hasiči nepomáhají pouze při likvidaci požárů, ale starají se i o celou obec. V drtivé většině dokáží problémy vyřešit ať jde o sběr odpadu či likvidaci škod po záplavách, vyčištění kanálů apod. Jde o prakticky technické čety v obcích, přitom to dělají zadarmo,“ dodal Valášek.

 

Železný hasič

 16. 5. 2008 Tiskové středisko BVV – K extrémně náročným soutěžím profesionálních hasičů patří Memoriál Brněnský záchranář, který se konal v atriu pod vyhlídkovou věží pavilonu G v rámci doprovodného programu Středoevropských bezpečnostních veletrhů Pyros/Insert.

Memoriál je věnován památce dvou brněnských hasičů Davida Kožuského a Jaroslava Garguly, kteří zahynuli při záchraně lidského života 8. ledna 2002 během požáru Kasina v brněnské Nádražní ulici. Soutěž zahájil otec Jaroslava Graguli, který je též hasičem.

Ke zdolávání trati soutěže nastoupilo 22 profesionálních hasičů z celé republiky a dobrovolní hasiči v kompletní zásahové výstroji, tedy v zásahovém oděvu s přilbou, dýchacím přístrojem a další výzbrojí, jejíž celková hmotnost byla téměř 20 kilogramů. Po startu na ploše u pavilonu G se hasiči s nasazeným dýchacím přístrojem rozběhli k věži a po 178 schodech museli do horního patra věže dopravit dvacetimetrovou požární hadici. Po překonání schodiště směrem dolů pak závodníci přemístili pomocí kovové palice šedesátikilogramové závaží ve vzdálenosti 1,5 metru a natáhli a zprovoznili útočné vodní vedení. Těsně před cílem na ně čekal poslední úkol, donést figurínu o hmotnosti 80 kilogramů do vzdálenosti 30 metrů. Tomuto extrémnímu závodu se obdobně jako u triatlonu přezdívá „železný hasič“.

Soutěž ukázala, že hasiči jsou ve vynikající fyzické kondici, tyto úkony dokáží zvládnout v čase kolem pěti minut.

 

SUCHOLOŽTÍ HASIČI MAJÍ 110. LET !

24.6. 2006

Naši hasiči jsou jedničky! A je jim 110! Slavili ve velkém stylu – soutěží, zpěvem, tancem, lahodným mokem, klobásou a dobrou zábavou. Kdo přišel nelitoval.
 

V sobotu dopoledne byly dveře hasičské zbrojnice dokořán.  Děti i pamětníci starých časů se přišli seznámit s technikou a prací, kterou pro nás všechny hasiči v těžkých chvílích konají. Jak jsou naši hasiči rychlí a za kolik to zvládají se ukázalo odpoledne na hřišti TJ Sokol. Při závodech 4 mužstev  a jednoho ženstva se vše ukázalo - nemusíme mít strach, naši borci jsou rychlí jak střela! Možná všem ke skvělým výkonům pomohly Plkotnice svým hasičským pásmem písní a hasičských vtipů, nebo dechová hudba Borověnka, která všechny do bře bavila. Při závěrečném ceremoniálu každé ze zůčastněných mužstev a ženstev získalo krásný pohár, pan starosta poděkoval všem, kteří jako hasiči pomáhali, pomáhají a budou pomáhat a jeden zrovna plnoletý Nivničan zažil hasičské uvedení do dospělosti - jak jinak než vodou! Hoši a děvčata byli jste skvělí! Ať Vám to vydrží nejméně dalších 110 let!

 

TOŠ TOTO O NÁS NAPSALI NA INTERNETU. K TOMU UŽ NENÍ CO DODAT, SNAD JEN, ŽE JSME RÁDI, ŽE UŽ TO MÁME ZA SEBOU (TY PŘÍPRAVY A CHYSTÁNÍ – NEUVĚŘITELNÉ); ALE STÁLO ZA TO VIDĚT SPOKOJENÉ TVÁŘE SUCHOLOŽANŮ.

VŽDYŤ PODÍVEJTE SE NA FOTKY.(AUTOR BERUŠKA)

 

 

 

DĚTSKÝ DEN

5. 6. 2005

„A co děti, mají si kde hrát? “  No samozřejmě, hlavně v Lózi, a když je navíc „DĚTSKÝ DEN“,  tak není co řešit. Jelikož jsme se letos neshodli, že se budeme opravdu hodně snažit (né, že bysme se před tím nesnažili), tak jsme se rozhodli, že dětem ten jejich svátek trochu zpestříme. Ve 14:00 hod. jsme byli na hřišti v plné sestavě a už se každý činil, jak mohl. Chystali se hry, hadice, kužely a co by to byl za den bez sladkostí ?!? Děti si mohly zkusit shodit kuželky hadicí, sice se kuželkám moc stát nechtělo, ale ukecali jsme je J. Jelikož se začaly nad Lózou stahovat mraky, rozhodli jsme se ukázat náš zlatý (poctivě nacvičený) hřeb dne. A tím nemohlo být nic jiného než ukázka útoku. Den před tím jsme si pěkně postavili, jak bobři, hráz, abychom měli dost vody a hurá do toho. Siréna na autě hučí, a už to jede jako po másle – napojit hadice, zapnou mašinu a už voda srší z hadic. Bohužel, ale začíná sršet voda i z mraků, tak nám nezbývá nic jiného, než to zabalit a počkat, než vyleze sluníčko.  A je to tu, počasí se konečně umoudřilo a sluníčko v plné parádě se opět vyhrabe z poza mraků, které pomalu odchází.  Sice už hodně dětí odešlo, ale my se nevzdávali. Opět jsme naběhli v plné polní na hřiště a netrvalo dlouho a už se děti střídaly u průdnice, aby si mohly vyzkoušet zastříkat s vodou. Ale nejen děti to bavilo,  i něžnější část naší jednotky se vystřídala. I když nám počasí moc nepřálo, myslím si, že se Dětský den vydařil a spokojenost byla velká – na obou stranách.

 

 

AKCE ROKU 2004

SOBOTA 12.6.2004

Takový je život: „Když dva se rádi mají, tak život je jak v ráji…….…“. Ani hasiči nejsou výjimkou a stalo se to.

12. 6. 2004 se to stalo Rostislav Mahdal a Martina Rezková si řekli své ANO v místním kostele sv. Ludmily v Suché Lozi. A to bychom nebyli patria, abychom novomanželi nezatrhli. Samozřejmě byli aj nějaké ty hrášky prášky(penízky) a výborňučká slivovička. Jelikož některým nestačí, že jsou hasiči, tak musí být i fotbalisti. A jak je zvykem v naší dědince, tak fotbalisti vysékají místní potůčky a jak na ………. jim to  vyšlo zrovna na tuto sobotu, takže opičky no potěš koště. Ale jinak všechno dobře dopadlo a pilo se hodovalo a do brzkých ranních hodin.