VÝJEZD

 

19. 2. 2010

 

To by jsme nebyli my, kdybychom neměli to štěstí a nemohli zrovna otestovat nové vozítko. Po náročné zimě, kdy napadly hory sněhu na nás z ničeho nic uhodilo jaro, samozřejmě i s deštěm. A to bylo ono. Celý den déšť + teplé počasí = záplavy. Hned z kraje večera se vydal velitel s dalšími třemi kolegy ke Gábům, kteří jej zavolali, aby omrkli situaci. Ze začátku to nevypadalo nějak náročně, tak se žádné haló nedělo. (Ó jé, asi jsem to zakřikla). S přibývajícím deštěm bylo vody víc, tak Dušan neváhal a už se obcí rozeznívala siréna. Ááááá první dobrovolníci už se řítí J . A hned v zápětí se dořítí další a ještě jeden, teda jedna (moje maličkost) a to je všechno. Zbytek posádky je na myslivecké chatě L.  No nevadí. Jelikož nové auto už je v terénu, vyjíždíme naší starou dobrou „starou MÁŇOU“ avií J.

Po příjezdu na místo se voda pomalu umoudřila a pěkně začala stékat ve vyhloubených příkopech, které zatím kolegáčci vykopali. Museli jsme jí k tomu trochen pomoci, ale naštěstí si dala říct J . Protože ale déšť stále neustával, tak jsme se po náročném, zdlouhavém „dohadování“ rozhodli, že tomu trochen pomůžem (nebudeme tam stát celou noc, zvlášť, když v 1:30 začíná hokej J, a „vyšla“ do boje s vodou i mašina – čerpadlo. Tak vytáhnout savice, hadice a jde se na to. Netrvá dlouho a voda  už se řítí hadicí do kanálu. To je jiná práce, ze závětří auta sledovat jak pomalu, ale jistě mizí voda. Bohužel, ale také i přibývá ze sněhu, ale i přesto z nejhoršího jsou Gábé venku J. Juchůůůů. Po hodince odčerpávání sbalíme mašinu a jedem to ještě omrknout ze dvora a pomalu budeme ubírat k odchodu. Sbalíme si svých „pět švestek“ J a valíme směr Kadub. Tady to jen omrkneme, tu už jsme to tu jednou prohazovali a vidíme, že dobře a už si to svištíme do zbrojnice. Tady šupneme hadice na sušák, převléct se, trochen se dle zásluh (a myslím si, že byly velké) občerstvíme nějakou tou malou štamprličkou a jelikož už se čas chýlí k půlnoci, tak se přesuneme do místní hospůdky, kde si počkáme na náš očekávaný hokej a pak šupky dupky k domovu.

 

 

DOMŮ UŽ NEDOŠEL

28.12. 2009

Vyšlo v čísle: Dobrý den s kurýrem 01/2010

Cestu z hospody si chtěl přes potok zkrátit muž v Suché Lozi. Bohužel mostek se mu přejít nepodařilo a on skončil v korytě ledového potoka, kde umrzl. Nalezení těla pak 28. prosince ohlásil policistům náhodný svědek.

„Muž ležel na břehu potoka. Šetření ukázalo, že se jedná o obyvatele obce ve středním věku. Cizí zavinění jsme nezjistili,“ informoval mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.  „Večer před událostí nešťastník popíjel alkohol v tamním baru. Po dvacáté první hodině vyšel sám z baru a patrně ve chvíli, když chtěl přejít malý potok, skončil ve vodě,“ vysvětlil pravděpodobný scénář tragické nehody Mergental.

Vyšlo v čísle  Slovácký deník

Pozornost obyvatel Suché Lozi vzbudil nález mrtvoly místního muže ležící bez kalhot v tamním potoku. Nešťastník údajně zemřel na podchlazení poté, co se v noci vracel domů z baru.

 

Jakmile tělo nebožáka lidé spatřili ležet bezvládně v korytě toku, dali o tom vědět starostovi Petru Gazdíkovi. „Vyděšení spoluobčané mě zavolali k místu tragédie, ale já dotyčného stejně nepoznal. Až když dorazili naši hasiči a vytáhli jej na břeh, začalo být jasné, že jde ani ne o čtyřicetiletého Suchlozana, který vykonával pro obec různé práce v rámci takzvané veřejné služby,“ konstatoval Gazdík.

Informace ochránců zákona říkají, že dotyčný pobýval v noci v místním baru. „Z něj po 21. hodině odešel zřejmě zkratkou po lávce přes potok, kde byl druhý den nalezen mrtvý. Přivolaná lékařka konstatovala smrt v důsledku podchlazení. Cizí zavinění nebylo zjištěno,“ uvedl mluvčí policistů v Uherském Hradišti Aleš Mergental.

Podle Gazdíka bylo velmi neobvyklé, že mrtvý ležel ve vodě bez kalhot. „Nebylo dvakrát příjemné hodinu hlídat nebožtíka, v prosinci nepochopitelně vysvlečeného z kalhot, který byl k nepoznání a pak zažít šok ze zjištění, že jde o člověka, jehož každodenně potkáváte,“ poznamenal ještě otřesený starosta.

Otřeseni byli také další obyvatelé obce z podhůří Bílých Karpat. „Na štědrý den jsem ho ještě potkala na hřbitově. Ani v tom nejčernějším snu by mě nenapadlo, že za pár dnů svůj život takto skončí,“ kroutí hlavou Suchlozanka Mirka Beníčková.

 

 

VÝJEZD

23.12.2009

Velmi bychom se divili, kdyby  jsme tento výjezd neabsolvovali, nějak se to stává již naší malou tradicí J. A o co jde? Je to výjezd za "Petrovů", kde bývá  vytopený domek, protože si asi nějak opomíjí (nebo obec opomíná) sníh odhrnout. No co vždyť na to jsme tady, že.

NA STATKU VOLENOV LEHL POPELEM SKLAD NÁBYTKU

20.07.2008  zdroj: Mediafax

SUCHÁ LOZ - K požáru na statku Volenov u Suché Lozi vyjížděli v noci na neděli hasiči. Štefan Hrtús z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje agentuře Mediafax uvedl, že plameny hasilo šest jednotek hasičů.

Na místě zasahovala kromě okolních dobrovolných hasičů i profesionální jednotka z Uherského Brodu. Příčina požáru zatím není známa, stejně tak není vyčíslena škoda. "Vyšetřovatel je na místě a podrobnosti k požáru budeme znát až kolem oběda," podotkl Hrtús.

Starosta Suché Lozi Petr Gazdík (NSK) agentuře Mediafax řekl, že na statku působí tři dřevařské firmy a požár zachvátil asi osm buněk jedné z nich. "Společnost tu měla uskladněný nábytek a taky tam občas přespávali dělníci. V době požáru ale v objektu naštěstí nikdo nebyl," konstatoval Gazdík. Dodal, že objekt už hořel jednou, a to loni v zimě. Tehdy za požár mohla neopatrnost jednoho z přespávajících dělníků, ale plameny díky včasnému zásahu nenapáchaly tak velké škody.

"Tentokrát objekt ale doslova lehl popelem a bude se muset zdemolovat. Podle mne tu začalo hořet kvůli špatnému technickému stavu budovy, ale uvidíme, co řeknou závěry vyšetřovatelů," dodal Gazdík.

 

ROZSÁHLÝ POŽÁR DŘEVĚNÉ STAVBY NA VOLENOVĚ

19.7. 2008

…….. krásný letní večer jak stvořený minimálně třeba k randění J. To je jedna varianta, jak jej strávit.   Ale to my, Sucholožtí hasiči bysme nebyli ani hasiči, abychom konečně nevyjeli – a to je varianta další. Ale pěkné od začátku. Ještě ani neodbyla půlnoc a už je to tu – siréna hučí jak o život a chlapci už se sbíhají do zbrojnice. Ale ejhle, chybička se vloudila. Jelikož velitel byl výjimečně mimo  vesnici, neměli jsme klíče a to byl problém jako hrom. Začne obíhání členů, kteří by eventuélně mohli mít klíče. Juchů, už se řítí Svaťa s klíčema. Takže honem do zbrojnice a šup do ávie. A ejhle podruhé, ávie nám nějak stávkuje. No nic, tak zase ven a tlačit (ale ne do kalhot J, ale ávii).  Hurááá, už se řítíme k požáru – směr Volenov. Po příjezdu jsme obhlédli situaci a dali se do hašení – teda do pomoci hašení našim kamarádům z Bánova a Uh. Brodu a Nivnice. Dále pak ještě dofičely jednotky SDH z Bojkovic a Vlčnova, mají auta na větší množství vody. Po velkém boji se všem společnýma silama podařilo dostat požár pod kontrolu. Poté přijeli vyšetřovatelé z Uh. Hradiště, aby zjistili příčiny celého požáru. Nakonec jsme na místě zůstali jen my a hlídali jsme to tu až do 6:00 hodin ranních, kdyby to náhodou znovu vzplálo.

VÝJEZD Z POHLEDU SDH BÁNOV

Dne 19. července t. r. ve 23:15 byli hasiči požádáni o pomoc při rozsáhlém požáru dřevěného stavení na Volenově u Suché Lozi. Na místo události byly vyslány jednotky SDH z Bánova, HZS z Uherského Brodu, SDH z Nivnice a Suché Lozi.

Už při příjezdu byl objekt celý zasažen plameny a byla slyšet detonace, hasiči se proto soustředili na lokalizaci požáru a ochranu okolí objektu. V blízkosti budovy, která sloužila jako sklad materiálu pro pilu, bylo uskladněno velké množství dřeva a hrozilo tak další rozšíření. Naproti tomu z druhé strany byla na dvoře soukromého zemědělce odstavena zemědělská technika. Hasiči proto společně se zaměstnanci podniku techniku přesunuli do bezpečné vzdálenosti.

Hasiči se napojili na dva podzemní hydranty, aby měli dostatek vody pro hašení. Ani jeden však bohužel nebyl funkční a velitel zásahu si proto nechal na místo povolat další jednotky SDH z Vlčnova a Bojkovic s jejich vozy s 8 tis. litry vody. Zároveň členové jednotky ze Suché Lozi zřídili čerpací stanoviště u nedaleké požární nádrže a doplňovali vodu do zásahových vozů.

Hasiči postupně dostali požár pod kontrolu a v dýchacích přístrojích pronikli dovnitř objektu. Zasahující rozebírali konstrukce střechy a stropů budovy, aby se dostali ke skrytým ohniskům požáru.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Uherského Hradiště bylo místo požáru ohledáno. Vyšetřovatel si stanovil několik možných verzí pravděpodobné příčiny vzniku požáru a ty dále prověřuje.

 

Zajímavou skutečností je, že hasiči při požáru této budovy zasahovali již minulý rok. Tehdy však sloužila ještě jako ubytovna pro zahraniční dělníky a příčinou vzniku požáru byla nedbalost jednoho z nich.

 

EKOLOGICKÁ POHROMA NA BYSTŘIČCE

30.7. 2007 Autor: OÚ Suchá Loz

V neděli odpoledne byl na Bystřičku "za družstvem" smutný pohled, velké množství bílé pěny, stovky uhynulých rybek . .

Látka neznámého původu se šířila z meliorační brázdy od silnice. Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje i naši místní hasiči ihned přerušili odtok z brázdy. Poté se odebírali vzorky a začalo pátrat, odkudže se látka bere a co je to asi za znečiětění.Za několik desítek minut přijela i Policie ČR a vzniklo závažné podezření, že látka je silně koncentrovaný průmyslový saponát, pocházející od jednoho občana obce, který si jej přivezl z práce v obrovských barelech a nabízel jej i sousedům. Nejsmutnější práci měli nastarost naši hasiči – posbírali takřka 100 kg uhynulých rybek a ryb. Díky spolupráci s Povodím Moravy a brodským Rybářským svazem se podařilo zvýšit odtok z přehrady Ordějov, nečistotu tak naředit a zbytku živočichů dát šanci na záchranu. Jak to celé dopadne vyšetří až policie. Šance, že přežili nedávno vysazení raci je malá.

 

Mladá fronta DNES – jihovýchodní Morava Autor: ZDENĚK MATYÁŠ

Suchá Loz – Lidská neopatrnost nebo úmyslné vypuštění velkého množství saponátu do kanalizační sítě stojí za nedělním úhynem ryb v potoce Nivnička v Suché Lozi na Uherskobrodsku. Ekologické pohromy si jako první povšimla skupinka dětí. „Přiběhly s tím, že se na potoce drží třicet centimetrů vysoká vrstva bílé pěny a všude plavou břichem vzhůru ryby,“ uvedl starosta Suché Lozi Petr Gazdík.

Na místo vyrazili hasiči, aby vodní tok přehradili a zamezili dalšímu šíření chemikálie po proudu. Rybáři z Moravského rybářského svazu nasbírali na místě kolem pětasedmdesáti kilogramů uhynulých ryb.

„Napočítali jsme šest druhů včetně pstruhů. Pohromu přežili nedávno vysazení raci, ti se nacházejí na spodním úseku potoka,“ uvedl Zdeněk Mahdal z uherskobrodské organizace rybářského svazu. Nivničce, která slouží jako chovný revír, se dosud ekologická pohroma vyhýbala.

Černou neděli z pohledu ochránců přírody podtrhl další nález uhynulých ryb v řece Olšavě v Uherském Brodě v části zvané Baťovec. „Jednalo se o kapry, parmy, cejny a plotice. Oba případy šetříme jako přestupek proti ochraně životního prostředí,“ uvedla uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková. Přestože rozbor vzorků znečištěné vody z Nivničky i Olšavy bude znám až za několik dnů, v Suché Lozi směřuje podezření k jednomu z místních obyvatel. „Máme řadu svědectví, že si domů přivezl tři barely s průmyslovým jarem a dokonce je nabízel lidem k prodeji. Pokud rozbory vzorků prokáží, že ryby zahubil saponát vypuštěný do kanalizace, budeme žádat tvrdý postih,“ prohlásil starosta Petr Gazdík. Dům zmíněné osoby se nachází poblíž zamořeného potoka. „Je předčasné hovořit o viníkovi. Navíc se vždy obtížně prokazuje úmyslné jednání,“ konstatoval Petr Šimčík z odboru životního prostředí uherskobrodské radnice.

Potvrzují to i předchozí případy opakovaně znečištěné řeky Olšavy. Naposledy na konci letošního května v pětikilometrovém úseku řeky podél Kunovic vyhynulo 98 procent rybí populace. Katastrofu způsobila chemikálie nejspíš ze stavebního materiálu. Vyšetřování skončilo bez určení konkrétního viníka a jeho postihu.

 

DRUHÝ VÝJEZD – ten byl náročnější.

Požár v zahradním domku v obci Suchá Loz, nedbalost a hra dětí způsobily požár.

Dne 24.6.2007 ve 20:18 hod. byli hasiči informováni o požáru rodinného domu v obci Suchá Loz.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Brodu s jedním zásahovým vozem a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Bánov a Suchá Loz. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k požáru zahradního a rekreačního domku, který byl požárem poškozen v interiéru.

Před příjezdem hasičů se snažili požár uhasit majitelé domku, kteří použili kbelíky s vodou. Protože to nebylo dostatečně účinné hašení, tak raději přivolali na pomoc odborníky.

Hasiči k domku natáhli několik proudů vody a požár uvnitř postupně lokalizovali a uhasili. Zásahem se podařilo zabránit rozšíření požáru na celý domek a další vybavení. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Uherského Hradiště bylo místo požáru ohledáno. Vyšetřovatel zjistil, že příčinou vzniku požáru byla pravděpodobně hra a nedbalost dvou nezletilých dětí, které zapnuly ovladač elektrických kamen. Na kamnech bylo uloženo oblečení a další textilie, které se vznítily a způsobily požár. Škody byly odhadnuty na více než 80.000 Kč. Zásahem majitelů a hasičů se podařilo uchránit další hodnoty majetku za 100 tis. Kč.  mjr. Bc. Ivo Mitáček tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

 

POMOC HASIČŮ PŘI POŽÁRU LESNÍ MÝTINY U SUCHÉ LOZE - LOSECH

16.7. 2007

Popis z pohledu SDH Bánov

Dne 16. 7. 2007 v 13:32 byli hasiči požádáni o pomoc při požáru lesního odpadu na mýtině v blízkosti Suché Lozi.

 

Na místo okamžitě vyrazila jednotka SDH Bánov. Po příjezdu na místo bylo zjištěno že při spalování klestí po těžbě dřeva, došlo vlivem velmi horkého počasí a silného větru k  rozšíření ohně na plochu asi 20  x 30 m.

Požár se nejprve snažili uhasit sami pracovníci obecního úřadu Suchá Loz, kteří na místě prováděli pálení odpadu, pomocí ručních hasících přístrojů. Toto hašení však nebylo dostatečně účinné a na pomoc tak museli zavolat hasiče.

Hasiči použili pro likvidaci požáru 2 "C" proudy. Voda byla doplňována z hydrantové sítě přímo v Suché Lozi. Zásah hasičům komplikovalo zejména obrovské vedro.

Požár byl zlikvidován v 15:11 a místo zásahu bylo předáno jednotce SDH Suchá Loz, které prováděla dohlídku nad požářištěm.

Jako příčina požáru byla určena nedbalost při pálení klestí a podíl vinny a postih jednotlivých pracovníků jsou předmětem dalšího řízení.

Takovéto případy bývají bohužel časté a nezřídka si vyžádají i tu nejvyšší oběť - lidský život. Je proto potřeba aby si občané uvědomili jak může být oheň nebezpečný živel a v podobných horkých dnech práce spojené s ním vůbec neprováděli.

 

Ondřej Čubík
velitel JSDH
obec Bánov

 

 

VÝJEZD ZA DRUŽSTVEM

2.6. 2007

Ještě, že jsme si udělali v březnu tu údržbu techniky. V červnu se nám totiž „poštěstily“ hned dva výjezdy.

 

První výjezd – byl nečekaně za deštivého počasí. V poklidu sobotního večera někdo vyvezl suchou trávu za družstvo a zapálil. Po našem příjezdu to sice jen doutnalo, ale vyjet se muselo – když musíš, tak musíš.

 

NA VOLENOVĚ OPĚT HOŘELO

18.3.2007

 

Nedělní dopoledne bylo v naší obci perné. Slavili jsme jubileum rodáka P. Josefa Beníčka. A do toho hořelo!

Naše zásahová jednotka zareagovala okamžitě a někteří byli z „kostelního“ převlečeni během minuty. A už se jelo! Naši hasiči dorazili jako první a ihned začali likvidovat požár likusového objektu, který zřejmě způsobil komín kamen. Přijeli i sousedé z Bánova a „profesionálové“ z Uh. Brodu. Nakonec vše dobře dopadlo, až na způsobené škody. Obyvatelé objektu mohou mluvit o velkém štěstí a ochraně úplně všech svatých. Stát se to v noci, uhořeli by! Proto pozor na komíny! NECHMNE SI JE VYČISTIT!

 

VÝJEZD

10.10. 2006

Co čert nechtěl, asi nějaké okolnosti postřehly, že už jsme se dlouho nesešli, tak bylo třeba, aby k tomu byla nějaká příležitost. A to teda byla. A jaká. Je pěkné úterní klidné odpoledne – tedy jen do 16:00 hod. Začíná  houkat siréna, první běžci - hasiči už se řítí a zjišťují, ze na Volenově hoří pila. Naskákali jsme do auta a hurá k zásahu – po cestě jsme posbírali poslední doběhlíky a směr Volenov. Po příjezdu jsme zjistili, že to není až tak špatné – doutnaly piliny. Zapojíme hadice do hydrantu „A NIC“, voda nikde. No nic. Zkusíme orientační schopnosti majitele pili, zda ví, kde má hasící přístroje. No a výsledek? Celkem povzbuzující – hasičské přístroje jsou, takže orientace za jedna. Je tu jedno velké ALE. Hasící přístroje sice jsou, ale pěnové – tudíž na houby, takže vybavení má pan majitel za PĚT.  Ale co teď? Nedá se nic dělat, musíme dotáhnout vodu z vedlejší pily. Natáhlo se asi 200 m hadic a hurááá teče voda. Po uhašení jsme ještě chvíli pozůstali a zkontrolovali, jestli ještě něco nehoří a vzhůru k domovu. Po příjezdu se většina zúčastněných rozprchla k domovu. Kdo se nerozprchl a zamířil do místního pohostinství, tak poznal, že pan Kubiš (majitel pily) není žádný škrob – fernetek a pivečko tekly proudem.

 

 

VÝJEZDY

20.2.2006; 21.2. 2006

Toš, to bysme ani nebyli v Lózi, kdybychom nevyjížďali po úmorné zimě, že. Vše začalo u Zdenka Bradáče, který měl ucpaný kanál a tím pádem vytopenou garege(ž). Mimochodem během tohoto zásahu spadl srýc Luxových do potoka, naštěstí máme pohotové hochy a ti jej vytáhli, takže dobré. Než bylo dokonáno čištění kanálu, byl tu další případ. V dalším baráku hrozilo zatopení z důvodu stékání vody z polí. Tak jsme dělali járečky a hnaly vodu. Ve 23:00 hod. jsme šťastně skončili a unaveni s pocitem dobře odvedené práce jsme šli SPINKAT. Na druhý den jsme naplánovali pouze „být v pohotovosti“, naštěstí déšť ustal, tak jsme byli klidní. Jen kolem 17:00 hod. jsme byli pročistit járek mezi Volenovem a Nivnicí. Byl to hodně perný týden, nikdy jsme nevěděli jaké bude počasí a stav vody, proto jsme museli být neustále v pohotovosti. A navíc nás v sobotu čekal náš oblíbený FAŠANK – UŽ SE TĚŠÍME J.

 

Zdroj: OÚ

Tak nám začalo tát. A že sněhu nebylo málo. Voda se valí ze všech stran.
Valí se voda. Obrovská kaluž u křížku od Bánova již přetekla hráz a valí se do zahrad domů. zatím kanály za neustálého dozoru tak tak stíhají vodu brát. Jestli ale kanál něco ucpe bude zle. Hasiči již zasahovali na několika místech. Sklepy jsou plné vody. Zatím se drží i zafoukaná meliorační brázda za dolní zastávkou, kterou hoši hasiči pracně prohazovali. Buďte opatrní, sledujte okolí svých domů a polí a v případě nutnosti se obraťte na starostu, místostarostu či členy SDH.

 

 

 

V SUCHÉ LOZI HOŘELO

28.5. 2005

 

To bylo ráno 9:30 hod. – siréna houká jak pominutá a to pro nás hasiče znamená jen jedno – Něco se stalo – a naše jednotka má výjezd. Ve středu obce z čísla 62 se hrne tmavý dým, svědčící o tom, že zde hoří. Je vidět, že ne každý spí v sobotu do oběda, tak netrvá dlouho, a už je vidět běžet hasiče ke zbrojnici. Po chvíli už jsou na místě a neuvěřitelnou rychlostí zapojují hadice do hydrantu a začínají hasit. Mezitím dojedou pomoci hasiči z Bánova a Uh. Brodu a požár se daří likvidovat. Vše je perfektně sehrané (až na naši mašinu – kdo byl – viděl, ale dobré, vše se zvládlo). Záchranka odváží popáleného p. Beníčka (majitel domu) a za chvíli je po požáru. Jen ta spoušť, která tu ostala je neuvěřitelná. Byl to náš 1. výjezd k požáru, tak si myslím, že ještě dlouho ostane v našich myšlenkách. Dokonce o nás psali i v novinách a byli jsme na internetu, sice bychom byli radši, kdyby to bylo z jiných („lepších“) důvodů, ale to je život, nikdy nevíš, co Tě čeká. Ještě jsme se  postupně vystřídali (teda někteří) u hlídání domu, aby náhodou ještě nechytl. Byla to náročná sobota, ale zvládli jsme to „JSME ŠIKOVNÍ“  No nic asi tu je cítit samochvála, tak teda radši popojedem.

 

Zdroj: OÚ

 

28.5. 2005

Je pěkné a slunečné sobotní ráno, něco po půl desáté. Ve středu obce z čísla 62 se hrne tmavý štiplavý dým, svědčící o tom, že se v domě děje něco neobvyklého. Pan Bohumil Beníček, který v domě žije je samotář a od mládí bydlí v domě sám. Jeho svéráz je znám po celé obci a sousedé mu vždy rádi pomohou. Dnes potřebuje pan Beníček hodně pomoci. Svou neopatrností, tím že nechal zapnutý elektrický vařič v blízkosti postele se peřiny vzňaly způsobil požár. Ten se začal rychle šířit. 

Houká siréna a okamžitě je vidět bežet hasiče ke své zbrojnici. A už jsou na místě a s neuvěřitelnou rychlostí zapojují do hydrantu své hadice aa začínají hasit, vyvádějí pana Beníčka popáleného a zjevně v šoku. To už je tu hodně lidí a kdo může snaží se pomoci. Odpojuje se přívod elektřiny do domu a v tom už přijíždí hasiči z Bánova a Uherského Brodu. Požár se daří likvidovat. Vše působí jako perfektně sehraný mechanismus. Záchranka odváží popáleného pana Beníčka  a za chvilku je po požáru. Jen ta spoušť co zůsatla je žalostným pohledem.

Tentokrát ohnivý kohout nezvítězil. Chybělo málo. Stačil prohořet strop a hůra plná slámy by z domu udělala rujnu. Nestalo se. Vše zachránila lidská obětavost, nezištnost a dobrota. Ostatně co jiného může člověku více pomoci.

DĚKUJEME VÁM, HOŠI ( A DĚVČATA) HASIČI. UKÁZALI JSTE NÁM VŠEM CO DOKÁŽETE. 

PO TOMTO ZÁSAHU VÍME, ŽE  MŮŽEME SPÁVAT KLIDNĚ.

 

 

 

CVIČNÝ VÝJEZD

9.4. 2005

Teprve jsme měli náš první výjezd a už je tu pro změnu 1 rok od našeho prvního výjezdu. A jak jinak to oslavit, než opět výjezdem.

 

20.3. 2005 – tak a je tu celkem klidná neděle. Přestalo pršet, hladiny vody jsou zatím stálé a my můžeme v klidu relaxovat. Ups. Asi jsme to zakřikli. Sotva odbyla 16:00 hod. a volal náš hodný starosta SDH, abychom zajeli k Večeřom, kteří měli ucpaný kanál. Naštěstí to ale nebylo nic náročného (Joža Bob vlézl do růry kanálu a za chvíli jsme neměli co dělat) a po hodině jsme seděli v místním občerstvením (hospůdce).

 

19.3.2005 takže jsme zase ve zbrojnici. Dnes jsme si dali sraz už v půl osmé ráno, aby jsme  obhlédli stavy kdo je a není vytopený. Naštěstí bylo vše v pohodě, tak jsme sbalili hadice, které jsme používali v pátek a nechali jsme je tam celou noc a kupodivu nám je nikdo nešlohl. Domluvili jsme se a ještě než jsme všechno sbalili odčerpali jsme trochu vody, abychom zjistili, které jsou díravé, označily je a pak  hurá s nimi do kontejneru (samozřejmě bez koncovek, že)

Dojeli jsme ke zbrojnici a roztáhli hadice s vidinou, že je vyčistíme (umyjeme) a hurá k domovu, ale omyl. Jelikož  (jako obvykle) byla v 10:00 hod. mše a dojel  aj nějaký zájezd, museli jsme počkat až se babičky dokolébají do kostela (někteří si jen tak přejeli přes hadice, jak kdyby jim patřili).

Pak jsme na to naběhli a šlo to jako po másle. Když už jsme měli všechno umyté, dojel MILOŠ (HATATYTLA)  a ZBYŇA FORNŮSEK , abychom mu šli vyčerpat vodu ze sklepa. Tak nám nezbylo nic jiného, naložili jsme se a vzhůru k Fornůskom. Nejdřív jsme odčerpali vodu ze sklepa a pak ze studny. Protože se ale blížil čas papání, odjeli jsme se domu nabaštit a za hoďku jsme se opět vrátili k našemu rozdělanému dílku. Ještě jsme slabou hodinku strávili u Fornůsků a vzhůru k domovu. Byl to celkem náročný víkend a ještě nás čekala NEDĚLE.

 

 

18. 3. 2005 tak dneska jsme vyjížděli nad uličku, kde byla véééééliká louže, kde se sice pásly kačenky, ale co se dá dělat, když hrozilo nebezpečí zatopení našich občanů. Byla to velmi namáhavá, dlouhá, studená „noční šichta“, která začínala v pět a končila v půl jedné.

 

 

18. – 19. a 20. 3 2005

A je to tady,  a je to tady …… náš první výjezd v novém roce. Na rozdíl od minulého roku to byly výjezdy naostro tedy přímo do terénu.